Vabduse väljakul: vabadustest ja kohustustest

15. mail 2021 kogunesid sadad inimesed Tallinnas Vabaduse väljakule, et avaldada meelt koroonapirangute ja väidetavate vabadusi piiravate meetmete vastu. Käisin kohal ja võtsin oma mõtted meeleavaldusel toimunust kokku.

15. mai 2021. Täpselt 30 aastat peale Interrinde rünnakut Toompea lossile. Viimase 30 aasta jooksul oleme saavutanud loetlematu arvu vabadusi — nii suuri kui väikseid, nii eraelu puudutavaid kui avalikule elule jooni andvaid, nii neid, mis puudutavad meid kõiki igapäevaselt, kui ka neid, mis mõjutavad ainult väikest osa ühiskonnast, kuid on sellegipoolest meie demokraatlikule korra püsimisele vältimatud.

2021. aasta seisuga on Eesti ajakirjandusevabaduse indeksis 15., internetivabaduse indeksis 2. ja rahvusvahelise vabaduse indeksis 18. kohal. Ometigi kogunes täna Vabaduse väljakul, selle sama Eesti pealinna südames, mis on pälvinud ohtrasti kiitust oma positiivse demokraatliku arengu eest ning mida on korduvalt nimetatud üheks Euroopa kõige tõotavamaks uueks demokraatiaks, suur hulk inimesi veendumuses, et nende õigused ja vabadused on rünnaku all.

Nüüdseks oleme juba üle aasta aega pidanud hoidma distantsi oma kallimatest, loobuma sünnipäeva pidudest, meeleolukatest õhtutest sõpradega kui ka jõulupidudest suuremas pereringis. Ka maskid — seksikad või mitte — on saanud osaks meie igapäevasest elust. Kohustusi kui palju… aga õiguseid ja vabadusi?

Juba 18. sajandil märkis filosoof Immanuel Kant, et igaühe vabadus lõpeb seal, kus algab teise inimese vabadus. Minu kui vaktsineeritud noore ja terve inimese risk pandeemia ohvriks langeda on madal. Sellegipoolest olen ma pidanud pandeemia käigus oma vabadusi oluliselt piirama, et kaitsta väärtusi, mis on kordades olulisemad kui minu koolilõpu aktus, ball või reis: teise inimese õigus ja vabadus kehalisele kahjutusele ja elule. Väärtused, mida need samad poliitlised võimud, kes täna sadu inimesi kokku kutsusid, eirates igasugust meditsiinilist nõu ja seades ohtu oma enda muuhulgas eakaid pooldajad, ei väsi esile tõstmast kui minnakse teiste õiguseid ja tõelisi vabadusi piirama.

Valgus horisondil on valgem kui kunagi varem selle pandeemia käigus. Pidagem vastu, pidagem meetmetest kinni ja olgem hoolivad!